Tmavé škvrny na tvári trápia veľa žien. Ale čo s tým robiť?

Tmavé škvrny na tvári, teda pigmentové škvrny, tiež známe ako hyperpigmentácia, môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Zosvetľovacie krémy

Tmavé škvrny na tvári môžu mať množstvo príčin vzniku. Troška si to teraz objasníme.

Tmavé škvrny na tvári, teda pigmentové škvrny, tiež známe ako hyperpigmentácia, môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Hyperpigmentácia nastáva, keď určitá oblasť pokožky produkuje viac melanínu, pigmentu, ktorý dodáva pokožke, vlasom a očiam ich farbu.

Tu sú hlavné príčiny pigmentových škvŕn na tvári:

 1. Slnko: Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu je jednou z najčastejších príčin pigmentových škvŕn. UV žiarenie stimuluje produkciu melanínu ako ochranný mechanizmus, čo môže viesť k tmavým škvrnám, známym ako slnečné škvrny alebo lentigíny.
 2. Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny, ako tie, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, užívania antikoncepčných piluliek alebo menopauzy, môžu viesť k melazme (tiež známym ako chloazma). Táto forma hyperpigmentácie je často charakterizovaná tmavými, nepravidelnými škvrnami na tvári.
 3. Starnutie: Ako starneme, naše kožné bunky môžu produkovať melanín nerovnomerne, čo vedie k vzniku stareckých škvŕn alebo senilných lentigín.
 4. Zápaly a poranenia: Pigmentové škvrny môžu vzniknúť ako reakcia na zápal alebo poškodenie pokožky, napríklad po akné, ekzéme, psoriáze alebo poranení. Tento typ hyperpigmentácie sa nazýva post-zápalová hyperpigmentácia.
 5. Genetika: Dedičné faktory môžu hrať úlohu pri vzniku pigmentových škvŕn. Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu na tvorbu tmavých škvŕn na pokožke.
 6. Lieky a chemikálie: Niektoré lieky, ako sú určité antibiotiká, chemoterapeutiká a lieky na epilepsiu, môžu spôsobiť hyperpigmentáciu ako vedľajší účinok. Taktiež vystavenie sa niektorým chemikáliám môže viesť k zmene farby pokožky.
 7. Nesprávne kozmetické ošetrenia: Niektoré kozmetické procedúry, ako sú chemické peelingy, laserové ošetrenia alebo nevhodné používanie kozmetických výrobkov, môžu spôsobiť poškodenie pokožky a následnú hyperpigmentáciu.

Tmavé škvrny na tvári – prevencia a liečba

 • Ochrana pred slnkom: Používajte širokospektrálny opaľovací krém s vysokým SPF. Pokiaľ ste prirodzená blondínka, alebo ryšavka, tak ste oveľa viac náchylná na tvorbu pigmentových fľakov. Práve vy by ste mali používať SPF 50. Noste ochranné oblečenie a klobúk, a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu, najmä medzi 10. a 16. hodinou.
 • Starostlivosť o pokožku: Používajte jemné produkty na starostlivosť o pleť a vyhýbajte sa produktom, ktoré môžu dráždiť pokožku.
 • Kozmetické ošetrenia: Dermatológ môže odporučiť ošetrenia ako chemické peelingy, laserové ošetrenia, mikrodermabráziu alebo krémy obsahujúce zložky ako kyselina kojová, hydrochinón, retinoidy alebo vitamín C.
 • Zdravý životný štýl: Zdravá strava, dostatok spánku a hydratácia môžu prispieť k celkovému zdraviu pokožky.

 

Kozmetika na zosvetlenie pigmentových škvŕn by mala obsahovať aktívne zložky, ktoré pomáhajú znižovať produkciu melanínu, exfoliovať pokožku a podporovať rovnomerný tón pleti. Doporučujeme uprednostniť radšej prírodnú bio kozmetiku pred umelou s vysokým obsahom chemických látok, ktoré môžu vyvolať nežiadúcu reakciu.

BIO zosvetľujúca pleťová maska BEMA WHITE na pigmentové fľaky

Tu sú niektoré z najúčinnejších zložiek, ktoré by mala takáto kozmetika obsahovať:

Aktívne zosvetľujúce zložky

 1. Hydrochinón: Jeden z najúčinnejších zosvetľujúcich agentov. Inhibuje enzým tyrozinázu, ktorý je potrebný na produkciu melanínu. Je však dôležité ho používať pod dohľadom dermatológa, pretože môže mať vedľajšie účinky pri dlhodobom používaní.
 2. Kyselina kojová: Prírodná zložka odvodená z húb, ktorá tiež inhibuje tyrozinázu a pomáha redukovať tvorbu melanínu. Je účinná a menej dráždivá v porovnaní s hydrochinónom.
 3. Vitamín C (kyselina askorbová): Silný antioxidant, ktorý pomáha redukovať hyperpigmentáciu a zlepšuje celkový tón pleti. Stabilizované formy vitamínu C sú obzvlášť účinné v kozmetických výrobkoch.
 4. Niacínamid (vitamín B3): Pomáha znižovať prenos melanínu na povrchové kožné bunky, čím zjednocuje tón pleti. Tiež má protizápalové vlastnosti.
 5. Arbutín: Prírodná látka získaná z medvedice lekárskej, ktorá inhibuje tyrozinázu a pomáha zosvetliť pokožku.
 6. Kyselina azelaová: Má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a tiež pomáha znižovať produkciu melanínu.
 7. Retinoidy (retinol, tretinoín): Deriváty vitamínu A, ktoré podporujú obnovu kožných buniek, zlepšujú textúru pleti a pomáhajú znižovať hyperpigmentáciu.
 8. Kyselina glykolová a iné AHA kyseliny: Pomáhajú exfoliovať vrchné vrstvy pokožky, odstraňujú odumreté kožné bunky a podporujú obnovu pleti, čím pomáhajú redukovať pigmentové škvrny.

Zosvetľujúce sérum MIRACLE DEPIGMENT na pigmentové škvrny

 

Podporné zložky

 1. Extrakt zo sladkého drievka: Má protizápalové a zosvetľujúce účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť hyperpigmentáciu.
 2. Extrakt z čajovníka: Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkový vzhľad pleti.
 3. Aloe vera: Upokojuje pokožku a môže pomôcť znížiť zápal spojený s hyperpigmentáciou.

Ochrana pred slnkom je kľúčová,pokiaľ je opaľovací krém s minerálnou ochranou.

 1. Opaľovací krém s vysokým SPF: Ochrana pred UV žiarením je kľúčová pri prevencii a liečbe pigmentových škvŕn. Pravidelné používanie širokospektrálneho opaľovacieho krému s vysokým SPF pomáha chrániť pokožku pred ďalším poškodením.

BIO pleťový krém SPF50 s minerálnou ochranou

 

Používanie kozmetiky s týmito zložkami môže byť účinné pri zosvetľovaní pigmentových škvŕn a zjednocovaní tónu pleti. Je však dôležité pamätať na to, že výsledky môžu trvať niekoľko týždňov až mesiacov, a že konzistentné a správne používanie je kľúčom k úspechu. Ak máte citlivú pokožku alebo pretrvávajúce problémy s pigmentáciou, odporúča sa konzultovať s dermatológom pred použitím nových produktov.

Superdefense denný krém SPF 20

 

Kozmetika na opaľovanie

Prírodná kozmetika na pleť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *