Elektrizovanie vlasov nás dokáže poriadne potrápiť. Prečo sa to deje?

Elektrizovanie vlasov je dosť nepríjemné. Ako tomu môžeme zabrániť? Poradíme čo spôsobuje presušenie vlasov a ako mať len krásne vlasy

Elektrizovanie vlasov je často spôsobené trením a oddelením elektrických nábojov na povrchu vlasov.

Elektrizovanie vlasov spôsobujú niektoré z faktorov:

 1. Trenie: Keď sa vlasy trú s iným materiálom, ako je odev, vankúš alebo kefa, dochádza k treniu medzi vlasmi a týmito povrchmi. Trením sa elektrické náboje oddelia a na povrchu vlasov sa skoncentrujú. To vedie k elektrizácii vlasov.
 2. Suché prostredie: V suchom prostredí sa elektrický náboj ľahšie udržiava na povrchu vlasov, čo zvyšuje pravdepodobnosť elektrizovania. V suchom počasí je vzduch menej schopný vodivosti, čo znamená, že náboje sa ťažšie rozptyľujú do okolia.
 3. Používanie syntetických materiálov: Oblečenie alebo vankúše vyrobené z syntetických materiálov, ako je polyester alebo nylon. Tieto môžu zvyšovať elektrizáciu vlasov, keď sa vlasy trenia o tieto materiály.
 4. Nedostatok vlhkosti vlasov: Vlasy sú náchylné k elektrizovaniu, keď sú suché. Nedostatok vlhkosti vlasov môže zvýšiť pravdepodobnosť elektrizovania.
 5. Použitie nevhodných vlasových prípravkov: Niektoré vlasové prípravky, ako sú lacné šampóny alebo kondicionéry. Práve tie môžu vysušiť vlasy alebo zanechať zvyšky, ktoré môžu prispieť k elektrizovaniu.
 6. Elektrostatická indukcia: Keď sú v okolí vlasov iné predmety s nábojom (napríklad pri trení plastového hrebeňa), môže dôjsť k elektrostatickej indukcii Tu sa elektrické náboje premiestňujú medzi predmetmi a vlasmi, čo vedie k ich elektrizácii.

 

Elektrizovanie vlasov je dosť nepríjemné. Ako tomu môžeme zabrániť:

Zníženie elektrizácie vlasov môže byť dosiahnuté pomocou rôznych spôsobov, ako je používanie prírodných hydratačných šampónov a kondicionérov, vyhnúť sa syntetickým materiálom, používanie vlasových prípravkov s antistatickými vlastnosťami a udržiavanie správnej úrovne vlhkosti vlasov a prostredia. Chemické šampóny veľmi často vysušujú a vlasovú pokožku natoľko, že dochádza až k lámavosti vlasov a tvorby šupinatosti na vlasovej pokožke.

 

Suché vlasy môžu mať mnoho príčin, ktoré môžu byť spôsobené vonkajšími faktormi, ako aj vnútornými podmienkami alebo zvykmi. Tu sú niektoré z možných príčin suchých vlasov:

 1. Nedostatočná hydratácia: Nedostatok hydratácie je jednou z najčastejších príčin suchých vlasov. Vlasy potrebujú dostatok vlhkosti na udržanie svojej elasticity a lesku. Nedostatočný príjem vody, nedostatočné pitie vody alebo nadmerné umývanie vlasov môžu viesť k suchým vlasom.
 2. Agresívne chemické ošetrenie: Používanie agresívnych chemikálií, ako sú časté farby na vlasy, peroxid vodíka, permamentné činidlá alebo príliš časté používanie žehličiek alebo kulmy, môže poškodiť štruktúru vlasov a odstrániť ich prirodzenú vlhkosť.
 3. Nadmerné umývanie vlasov: Časté umývanie vlasov môže odstrániť prírodné oleje z vlasov a pokožky hlavy, čo môže viesť k suchým a krehkým vlasom.
 4. Nesprávna výživa: Nedostatok určitých živín v strave, ako sú bielkoviny, železo, zinok, vitamíny A, C, D a E, môže mať za následok suché a krehké vlasy.
 5. Prírodné faktory: Expozícia slnku, vetru, chlórovanej vody (napríklad pri kúpaní v bazéne) alebo slanej vody (napríklad pri kúpaní v mori) môže odstrániť vlhkosť z vlasov a spôsobiť, že sa stanú suché.
 6. Genetika: Niektorí ľudia majú prirodzene suché vlasy kvôli genetickým faktorom. Ich vlasy môžu produkovať menej olejov, ktoré sú nevyhnutné na udržanie vlhkosti.
 7. Starnutie: S vekom sa môže produkcia prírodných olejov vlasmi znížiť, čo môže spôsobiť, že sa stanú suchšími.

 

Riešením pre suché vlasy môže byť používanie hydratačných šampónov a kondicionérov bez chémie. Obmedzenie používania tepelných nástrojov na úpravu vlasov, pravidelné používanie vlasových olejov alebo masky na vlasy a zlepšenie stravy a pitného režimu. Pri extrémne suchých vlasoch je vhodné zvážiť použitie organických panenských olejov.

Vlasová kozmetika bez silikónov? Ide to!

Prírodná kozmetika na VLASY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *