Kuperóza a rosacea je vážny problém. Aký je medzi nimi rozdiel a ako ich riešiť?

Kuperóza a rosacea je vážny problém. Aký je medzi nimi rozdiel a ako ich riešiť? Sú to dva rôzne stavy, ovplyvňujú pokožku tváre,

Kuperóza a rosacea nie je príjemná pre žiadneho človeka a pre ženu to platí dvojnásobne.

Kuperóza a rosacea je vážny problém pre každého postihnutého týmto ochorením. Čo to vlastne je, ako sa prejavuje a ako si s ním poradiť?

Kuperóza

je dermatologický stav, ktorý charakterizuje červené a rozšírené cievy na tvári, najmä v oblastiach ako sú líca, nos, čelo a brada. Tento stav môže sprevádzať začervenanie a výskyt malých, viditeľných ciev na povrchu pokožky. Kuperoza sa často vyskytuje u ľudí s citlivou pokožkou a môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane:

 1. Genetické predispozície: Kuperoza môže byť spojená s genetickými faktormi a často sa vyskytuje u jedincov, ktorých rodina má históriu tejto podmienky.
 2. Citlivá pokožka: Ľudia s citlivou pokožkou sú náchylnejší k vzniku kuperozy. Citlivá pokožka môže reagovať na rôzne dráždivé látky a faktory, čo vedie k rozšíreniu ciev a začervenaniu.
 3. Expozícia slnku: Nadmerná expozícia slnečnému žiareniu môže zhoršiť kuperozu. Ultrafialové žiarenie môže poškodiť pokožku a cievy, čo vedie k rozšíreniu ciev a zvýšeniu začervenania.
 4. Teplé a studené prostredie: Extrémne teploty môžu mať na pokožku nepriaznivý vplyv a spôsobiť rozšírenie ciev.
 5. Stres a emocionálny tlak: Emocionálny stres môže spôsobiť rozšírenie ciev a zhoršiť začervenanie pokožky u ľudí s kuperozou.

Liečba kuperozy sa zvyčajne zameriava na zmiernenie príznakov a minimalizovanie začervenania a viditeľných ciev. Niektoré možnosti liečby zahŕňajú laserovú terapiu, ktorá môže pomôcť znižovať viditeľnosť ciev, a topické krémy a gély obsahujúce zložky, ktoré znižujú začervenanie. Je dôležité vyhýbať sa dráždivým látkam, ako sú alkohol, parfémy a agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli zhoršiť kuperozu.

S.O.S konopný balzam na kožné problémy CBD

Rosacea

je chronická dermatologická porucha, ktorá postihuje tvár a prejavuje sa začervenaním, pupienkami a rozšírenými cievkami. Tento stav je často sprevádzaný citlivosťou na určité látky, suchou alebo podráždenou pokožkou a pocitom pálenia alebo svrbenia. Rosacea sa môže vyskytovať v rôznych formách a ťažkostiach, od miernej až po závažné prípady.

Príznaky rosacey môžu zahŕňať:

 1. Začervenanie tváre: Začervenanie je jedným z hlavných príznakov rosacey a môže sa vyskytovať na líciach, nose, čele a brade.
 2. Pupienky: Vyrážky, ktoré sa podobajú na pupienky, môžu byť prítomné na tvári, často v oblastiach, ktoré sú začervenané.
 3. Rozšírené cievy: Rozšírené cievky, známe aj ako telangiektázia, môžu byť viditeľné na povrchu pokožky.
 4. Citlivosť na určité látky: Ľudia s rosaceou môžu mať citlivosť na určité kozmetické produkty, parfémy, alkohol alebo iné látky, ktoré môžu vyvolávať začervenanie a podráždenie pokožky.
 5. Suchá a podráždená pokožka: Rosacea môže spôsobiť suchú a podráždenú pokožku, ktorá sa môže ľahko zapáliť.

 

Organická kvetová voda Damašská ruža – ružová voda

 

Liečba rosacey sa zvyčajne zameriava na zmiernenie príznakov a minimalizovanie zhoršení stavu. Niektoré možnosti liečby zahŕňajú použitie špeciálnych krémov a gélov, ktoré znižujú začervenanie a zápal, laserovú terapiu na zmiernenie viditeľnosti rozšírených cievok a úpravu životného štýlu, ako je vyhýbanie sa dráždivým látkam a minimalizovanie vystavenia slnečnému žiareniu.

Couperose denný a nočný krém BIO

Kuperóza a rosacea má veľa spoločných príznakov. Aký je medzi nimi rozdiel?

Kuperoza a rosacea sú dva rôzne stavy, ktoré ovplyvňujú pokožku tváre, ale existujú medzi nimi určité rozdiely:

 1. Príznaky: Kuperoza sa charakterizuje predovšetkým rozšírenými cievkami na povrchu pokožky a začervenaním v určitých oblastiach tváre, ako sú líca, nos, čelo a brada. Na druhej strane, rosacea sa prejavuje ako kombinácia začervenania, pupienkov, rozšírených cievok a často citlivej alebo podráždenej pokožky.
 2. Závažnosť: Kuperoza môže byť menej závažnou formou rozšírených cievok a začervenania pokožky, kým rosacea môže byť závažnejším stavom, ktorý zahŕňa širšiu škálu príznakov a môže mať vplyv na kvalitu života.
 3. Predispozície: Kuperoza môže byť často spôsobená genetickými faktormi alebo podráždením pokožky, zatiaľ čo rosacea môže byť ovplyvnená genetikou, ale tiež môže byť spojená s faktormi ako stres, nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, zmeny v strave a iné.
 4. Liečba: Liečba kuperozy a rosacey sa môže líšiť v závislosti od príznakov a závažnosti stavu. Liečba kuperozy sa zvyčajne zameriava na zmiernenie viditeľnosti rozšírených cievok a začervenania, zatiaľ čo liečba rosacey sa často zameriava na zmiernenie začervenania, pupienkov a podráždenia pokožky.

Aj keď sú kuperoza a rosacea dva rôzne stavy, môžu mať niektorí ľudia s kuperozou zvýšené riziko rozvoja rosacey, pretože súvisiace s pokožkou a môžu byť ovplyvnené podobnými faktormi ako genetika, citlivosť pokožky a expozícia určitým dráždivým látkam. V prípade akýchkoľvek obáv alebo príznakov je dôležité konzultovať s dermatológom alebo kozmetikom, aby sa zistil presný stav a vybral najvhodnejší plán liečby.

 

Pomôcť môžu aj tieto tipy:

 • Ak je to možné, noste dostatočnú ochranu pred slnkom (klobúk, slnečné okuliare) na ochranu pokožky tváre a pri starostlivosti o pokožku používajte vysoký ochranný slnečný faktor (SPF 50). 
 • Vyhnite sa príliš dlhému opaľovaniu a nepoužívajte solárium
 • Je lepšie vyhýbať sa extrémnym teplotným výkyvom (napr. návšteve sauny, zvlášť dobre sa chráňte, keď je v zime chladno)
 • Vyhnite sa alebo obmedzte korenené jedlá
 • Obmedzte kávu, čierny čaj, iné kofeínové nápoje a tiež alkohol. 
 • Tieto nápoje môžu podporovať vazodilatáciu. 
 • Vyhnite sa nadmernej konzumácii cigariet alebo úplne prestaňte fajčiť. Nikotín sťahuje krvné cievy, čo môže spôsobiť hromadenie krvi a prasknutie iných krvných ciev. 
 • Pri čistení tváre používajte vlažnú vodu a jemné čistiace prostriedky.
 • Pri sušení nešúchajte, ale pokožku radšej jemne vtierajte.

 

BIO pleťový krém SPF50 s minerálnou ochranou

 

VENUREGEN masážny gél – kŕčové žily, opuchy, kuperoza

Prírodná kozmetika na pleť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *